Odbory-online.cz / Právní poradna / Právní ochrana zaměstnance / Překážky v práci / Mateřská a rodičovská dovolená

Mateřská a rodičovská dovolená

výkladMateřská a rodičovská dovolená

V souvislosti s porodem a bezprostřední péčí o dítě má zaměstnankyně nárok na mateřskou dovolenou. Mateřská dovolená náleží zaměstnankyni po dobu 28 týdnů a zaměstnankyni, která porodila dvě nebo více dětí, po dobu 37 týdnů. Právní úprava, která již nepřiznává nárok na prodlouženou mateřskou dovolenou osamělé zaměstnankyni, vychází ze změn provedených v předpisech o nemocenském pojištění (§ 195 odst. 1 ZP).

 

dotazMinimální délka mateřské dovolené

Chtěla bych vědět, jak dlouho před očekávaným porodem dítěte musím odejít na mateřskou dovolenou a kdy nejdříve po narození dítěte se mohu opět vrátit do zaměstnání.

dotazRodičovská dovolená obou rodičů

Moje manželka je na mateřské dovolené a po porodu dítěte a vyčerpání zbytku mateřské dovolené bude čerpat rodičovskou dovolenou. Chtěl bych po porodu zůstat s manželkou a dítětem nějakou aspoň krátkou dobu doma, ale zaměstnavatel mi tvrdí, že čerpat rodičovskou dovolenou může jen jeden z rodičů a odmítá mi poskytnout i neplacené volno. Můžete mi poradit vhodný postup?

dotazNávrat z mateřské dovolené

Chtěla jsem se po mateřské dovolené vrátit zpět do práce. Se zaměstnavatelem jsme byli takto domluveni. Při návratu mi ale zaměstnavatel sdělil, že pro mě práci nemá a mám buď zůstat doma nebo jen nárazově zastupovat nepřítomné zaměstnance. Na to ale nemohu přistoupit. Na mém předchozím místě teď pracuje jiný zaměstnanec. Smlouvu mám uzavřenou na dobu neurčitou. Jak se můžu bránit?