Odbory-online.cz / Právní poradna / Právní ochrana zaměstnance / Překážky v práci / Jiné důležité osobní překážky v práci

Jiné důležité osobní překážky v práci

dotazPracovní volno při lékařském vyšetření

Mám zdravotní potíže, kvůli kterým musím navštěvovat odborného lékaře, který ale nesídlí v místě mého bydliště. Cesta do nemocnice, ve které lékař pracuje, trvá asi hodinu. Můj nadřízený mě ale odmítá uvolňovat z práce s tím, že si mám najít lékaře v místě bydliště. Má můj nadřízený právo, aby určoval podřízeným, k jakému lékaři mají docházet, resp. místo, kde tento lékař má sídlit?

výkladJiné důležité osobní překážky v práci

Zaměstnavatel je rovněž povinen poskytnout zaměstnanci pracovní volno, nemůže-li zaměstnanec konat práci pro jiné důležité osobní překážky v práci, a to nejméně ve stanoveném rozsahu, a ve stanovených případech mu poskytnout rovněž náhradu mzdy/platu.

dotazZákaz návštěvy lékaře v pracovní době

Jak je to s návštěvou lékaře v pracovní době? Upravuje to nějak zákoník práce? Je na návštěvu u lékaře časový limit na měsíc? Může mi šéf návštěvu lékaře zakázat?