Odbory-online.cz / Právní poradna / Právní ochrana zaměstnance / Dovolená / Čerpání dovolené

Čerpání dovolené

dotazDovolená nebo náhradní volno při přerušení výroby

U mého zaměstnavatele obvykle jednou ročně dojde k neplánovanému přerušení výroby přibližně na jeden týden. Dosud byly tyto výpadky řešeny tak, že jsme nepracovali a dostali náhradu ve výši 80% mzdy. Zaměstnavatel teď přišel se záměrem, že zaměstnancům, kteří mají velký zůstatek dovolené, na toto období určí čerpání dovolené. Jiným zaměstnancům by určil čerpání náhradního volna za přesčasovou práci místo proplácení této práce, jak bylo dosud zvykem. Je takový postup zaměstnavatele v souladu se zákonem?

výkladČerpání dovolené

Běžně lze slyšet „Vezmu si dovolenou“, ale je třeba upozornit, že nástup na dovolenou určuje zásadně zaměstnavatel. Pokud tedy zaměstnanec požádá o čerpání dovolené, neměl by na ni nastupovat bez výslovného souhlasu zaměstnavatele, jinak se vystavuje riziku, že by jeho nepřítomnost v práci mohla být kvalifikována jako neomluvená absence a mohly by být vyvozeny důsledky za porušení povinností vyplývajících z právních předpisů, včetně možnosti výpovědi (§ 217 odst. 1 ZP).

dotazZakoupení dovolené s časovým předstihem

Chystám se v létě na dovolenou k moři a chci využít nabídky CK na slevu za včasné zaplacení. Co když mi však zaměstnavatel odmítne dát dovolenou? Cestovní kancelář má poměrně tvrdé storno podmínky a obávám se, že bych mohl o část peněz přijít. Mohu se se zaměstnavatelem dohodnout na případné náhradě?

dotazČerpání dovolené předem

Chtěl bych si v prosinci tohoto roku vzít dovolenou, ale nezbývá mi dostatečný počet dnů. Je podle zákona možné, abych už v tomto roce vyčerpal tři dny dovolené z dovolené na příští rok?